Evans - EMAD2 Clear Bass Drumhead - 26" Bass Batter - BD26EMAD2
HomeStore
Ideal For:
- Rock
- Gospel
Product Features:
- EMAD2 Clear provides the perfect blend of attack, focus, and durability
- Sonically, this bass drumhead has a very defined attack, short sustain, and moderately dark tone
- Evans drumheads are designed, engineered, and manufactured in the USA
Product Specs:
- Treatment: Clear
- Ply: 2
- Thickness: 17 mm (7 mm / 10 mm)
- Technology: EMAD
Ideal For:
- Rock
- Gospel
Product Features:
Product Specs:
- Treatment: Clear
- Ply: 2
- Technology: EMAD
Product Information
Shipping & Returns
Description
Evans - EMAD2 Clear Bass Drumhead - 26" Bass Batter - BD26EMAD2 | Steve's Music Store