JBL - LSR 308P-MKII [EACH]
HomeStore
JBL - LSR 308P-MKII [EACH]
JBL - LSR 308P-MKII [EACH]
Powered 8" Two-Way Studio Monitor
Patented Image Control WaveguideĀ
  • For detailed imaging and a broad, room-friendly sweet spot
Next-generation JBL transducers
  • For optimized transient response and improved linearity
New Boundary EQ settingsĀ
  • Compensate for low frequency variants introduced by the environment
Ā
General Specifications
  • LF Driver Size 203 mm (8")
  • HF Driver Size 25 mm (1")
  • HF Driver Type Soft dome
  • Crossover 1800Hz 4th order acoustic Linkwitz-Riley
  • Power Configuration Bi-amplified
  • HF Driver Power Amp 56 W Class D
  • LF Driver Power Amp 56 W Class D
  • Frequency Response 45Hz – 20kHz (±3dB)
  • Frequency Range 37Hz – 24kHz (-10dB)
  • Low Frequency Extension 37Hz (-10dB)
  • Maximum Continuous SPL 102dB
  • Maximum Peak SPL 112dB
  • Maximum Peak Input Level +6dBV / +20.3dBu (-10dBV / +4dBu)
  • System Distortion Criteria <10% THD at maximum output with full compressor / limiter engagement
  • Electrical Distortion Criteria 0.2% THD @ 1kHz / 2.83VRMS output; <1% THD @ 1kHz, full rated output
  • Signal to Noise Ratio 75dBA (A-Weighted), 70dBr (unweighted), relative to 2.83VRMS output
  • Coverage Pattern 120° x 90° (horizontal x vertical)
  • HF Trim Control -2dB, 0dB, +2dB
  • Boundary EQ LF Shelf @ 50Hz
  • AC Input Voltage 100 – 240VAC (±10%), 50 / 60Hz
Dimensions
  • Height 419 mm (16.5")
  • Width 254 mm (10")
  • Depth 308 mm (12.1")
  • Net Weight 8.1 kg (17.87 lbs)
Design
  • Enclosure Type Ported
  • Enclosure Construction 15mm MDF
  • Enclosure Finish Matte black PVC
  • Baffle Construction Injection-molded structural ABS
Audio Input
  • Analog Input Types 1 x XLR female, 1 x TRS female, balanced
  • Input Sensitivity 92dB / 1m (-10dBV Input)
JBL - LSR 308P-MKII [EACH]—
JBL - LSR 308P-MKII [EACH]
New Boundary EQ settingsĀ
Ā
General Specifications
  • LF Driver Size 203 mm (8")
  • HF Driver Size 25 mm (1")
  • HF Driver Type Soft dome
  • Maximum Continuous SPL 102dB
  • Maximum Peak SPL 112dB
  • Boundary EQ LF Shelf @ 50Hz
Dimensions
  • Height 419 mm (16.5")
  • Width 254 mm (10")
  • Depth 308 mm (12.1")
Design
  • Enclosure Type Ported
Audio Input
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • LF Driver Size 203 mm (8")
  • HF Driver Size 25 mm (1")
  • Boundary EQ LF Shelf @ 50Hz
  • Height 419 mm (16.5")
  • Width 254 mm (10")
  • Depth 308 mm (12.1")