Marshall - DSL20HTM
HomeStore
Marshall - DSL20HTM
Marshall - DSL20HTM
Technical Specification
General
Model DSL20HR
Range DSL
Technology Valve
Channels 2 (Split) "Ultra gain" and "classic gain"
Electronics
Output wattage 20W (with power reduction option to 10W)
Outputs Speaker outputs: 3 x 1/4" jack sockets (16Ī© load / 8Ī© load), 1 x 3.5mm jack emulated line out
Inputs
1 x 1/4" instrument jack, 1 x 3.5mm jack Aux in, footswitch
Controls
Effects Digital reverb
Effects loop Yes, series, send/return
Valves
Preamp valves 3 x ECC83
Power amp valves 2 x EL34
Accessories
Footswitch PEDL-90012 included
Cable Detachable power cable included
Dust cover M-COVR-00117 (sold separately)
Dimensions (including feet and handle)
Weight 9.7 kg / 21 lbs
Width 500 mm / 19.7"
Height 250 mm / 9.8"
Depth 240 mm / 9.4"
Marshall - DSL20HTM—
More Images
Marshall - DSL20HTM - Image 2
Marshall - DSL20HTM
Technical Specification
General
Model DSL20HR
Range DSL
Technology Valve
Electronics
Inputs