Remo - Ambassador Renaissance Drumhead 10" | RA-0010-SS
HomeStore
AmbassadorĀ® RenaissanceĀ® has a warm, dark tone with a soft feel. Featuring 1 layer of specially treated 10 mil film, AmbassadorĀ® RenaissanceĀ® has a textured surface that enhances the mid and low frequencies. Ideal for sticks, mallets and brushes for Concert Toms and Concert Bass drums. AmbassadorĀ® RenaissanceĀ® drumheads offer a well-balanced harmonic range with increased sensitivity. Available in sizes 6" - 40".
Warm, dark tone with a soft feel
1 layer of specially treated 10mm film
Ideal for sticks, mallets and brushes for Concert Toms and drums
Available in sizes 6"-40"
-65%
Available in sizes 6"-40"
Product Information
Shipping & Returns
Description
Available in sizes 6"-40"
Remo - Ambassador Renaissance Drumhead 10" | RA-0010-SS | Steve's Music Store